تبلیغات
دعای ملک سلیمان:آیه35سوره ص - نذورات حرم مطهر امام رضا علیه السلام

امروز:

نذورات حرم مطهر امام رضا علیه السلام

شاید یکی از اولین چیزهایی که درمانده هنگام درماندگی به آن می‌آویزد، نذر است. وقتی که دل آدمی می‌شکند و به تنهایی قادر به حل مشکلاتش نیست، بزرگان را به یاد می‌آورد، ائمه اطهار(ع) را، ایرانی‌ها سلطان‌شان را واسطه قرار می‌دهند و آنچه از دل و زبانشان می‌گذرد در طبق اخلاص، نذر امام رئوف می‌کنند تا به حرمت این نیت پاک، امام واسطه شود و گره از کارشان بگشاید!
دامنه این ارادت آنقدر وسیع است که بخش کاملاً سازمان‌دهی شده به نام
نذورات حرم این داده‌های عاشقانه را دریافت و سازمان‌دهی می‌کند.
کسی که در مرحله نذر قرار می‌گیرد، چشم‌هایش را به روی دنیا می‌بندد، بعضی‌ها در این مراوده عاشقانه و با اخلاص، وجه نقد از نظر می‌گذرانند. حال وقت ادای نذر است. او به چند روش می‌تواند نذرش را که یا وجه نقد است یا چک مسافرتی، چک بانکی یا ارز خارجی است به محضر دوست تقدیم کند.
1ـ مراجعه به دفاتر
نذورات واقع در رواق های حرم و صحن‌های اماکن متبرکه و دریافت رسید آن.
2ـ واریز وجوه نذر به داخل ضریح مطهر، پنجره‌های فولاد و صندوق های رومیزی و دیواری مستقر در رواقها، صحن‌ها و دفاتر
نذورات مبادی ورودی حرم مطهر.
3ـ ارسال وجوه نذری از طریق پست به آدرس حرم امام رضا(ع)، صحن آزادی، دفتر
نذورات کل آستان قدس رضوی.
4ـ واریز وجوه نقدی به حسابهای جاری ارزی و ریالی
نذورات کل از تمام نقاط کشور و دنیا به شرح شماره حسابهای زیر:
الف) حساب جاری شماره 7/5888 نزد بانک ملت
آستان قدس رضوی کد شعبه 1/4941
ب) حساب جاری شماره 25877 نزد بانک ملی مرکزی مشهد، کد شعبه 8501
ج) حساب جاری شماره 22222 نزد بانک صادرات مرکزی مشهد، کد شعبه 15
د) جاری 100100 (ارزی) نزد بانک صادرات ایران شعبه مرکزی
مشهد کد 15
وجوهی که به حساب نذورات
آستان قدس رضوی واریز می‌شود تحت نظارت تولیت عظمای آن به مصرف می‌رسد. نذورات داخل ضریح نیز طی مراسم معنوی «غبارروبی ضریح مطهر» امام رضا(ع) در سال، چندین نوبت جمع‌آوری می‌شود. در این مراسم تولیت معظم آستان قدس رضوی، جمعی از روحانیان و مقامات کشوری حضور دارند. بعد از انجام مراسم غبارروبی، نذورات نقدی به محلی به نام سفره خانه که میزی است مستطیل شکل در ابعاد 1/5 در 6 متر انتقال می‌یابد و با تلاوت آیاتی از کلام وحی، در خزانه نذورات باز می‌شود و کارکنان نذورات و بعضی از پرسنل افتخاری که تعداد آنها سی نفر است در دو نوبت صبح و عصر، وجوه نقد را می‌شمرند. البته در این مراسم جمعی از مداحان اهل بیت(ع) نیز با مداحی و ذکر صلوات به معنویت این فضا می‌افزایند. پرسنل دور تا دور میز روی صندلی می‌نشینند و بعد از ترمیم پولهای آسیب‌دیده به دسته‌بندی آنها می‌پردازند.
غیرایرانی‌ها هم با نذر آشنایند. آنها هم گره‌گشایشان ائمه اطهار(ع) است و نذر. پولهای غیرایرانی در این چرخه به وجه رایج کشور تبدیل می‌شود و سپس همه
نذورات نقدی به بانک انتقال می‌یابد. این سرنوشت اسکناس‌هایی است که در بین راز و نیاز و اشک ناذر به ضریح انداخته می‌شود.
همیشه کسی که در شرایط نذرکردن قرار می‌گیرد بهترین و با ارزش‌ترین شی اش را تقدیم می‌کند. در بین این تقدیمی‌ها طلا برای خانم‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که یکی از اشیای مورد علاقه آنهاست. این طلاها که یا توسط ناذر به دفتر
نذورات تحویل داده و یا در ضریح مطهر انداخته می‌شود، به شمش تبدیل شده و بخشی از آن در خزانه نگهداری می‌شود و مازاد آن زیر نظر تولیت معظم آستان قدس به بهترین شکل مصرف می‌شود. البته آن طلا و جواهراتی که ارزش هنری و تاریخی دارند و قابل نگهداری است در موزه یا خزانه نگهداری می‌شود.
در بین ایرانی‌ها نذر گوسفند رواج بیشتری دارد. اینجا نذر به وادی غیرنقدی کشیده می شود. از دل می‌گذرد و اراده انسان نقشی در آن نداشته است. نذوراتی چون آهو، طوطی، سیمرغ، خروس، اردک و… در بین این
نذورات یافت می‌شود. همه این موارد به مزرعه نمونه آستان قدس رضوی تحویل داده می شود. البته نذرهایی که در مهمانسرای حضرت قابل مصرف نیست مانند طوطی، در همان ابتدا به ناذر خاطرنشان می‌شود که این مورد در آستانه حضرت مصرفی نخواهد داشت و در صورت رضایت ناذر تمام نذورات از این قسم به فروش رسیده و وجه آن به مصرف آستان می‌رسد.
دامها نیز گاهی به دلیل لاغری و نداشتن گوشت کافی بعد از مدتی نگهداری در مزرعه، ذبح می‌شود و در اختیار مهمانسرا قرار می‌گیرد و اگر این دامها به دلیل نداشتن گوشت کافی قابل مصرف نبود، فروخته و با وجه آن به صورت جایگزین برای مهمانسرا گوشت خریداری می‌شود.
در لیست اشیای نذر شده، فرش، لوستر، چراغ در ابعاد مختلف، موتورسیکلت، نبات و… یافت می‌شود.
در بخش
نذورات غیرنقدی اشیای قابل نگهداری مانند فرش‌های نفیس که دارای ارزش تاریخی و هنری هستند به موزه منتقل شده و اشیای دیگر اگر در آستانه، مورد مصرف قرار نگیرد با اجازه ناذر، به وجه نقد تبدیل می‌شود و از وجوه آن، اقلام مورد نیاز خریداری می‌شود.
باید اضافه کرد؛
نذورات زیر نظر مستقیم تولیت معظم آستان قدس رضوی و هر کجا که ایشان صلاح بدانند از قبیل ساخت و سازهای حریم حرم مطهر، ساخت حسینیه، بیمارستان، کمک به فقرا و نیازمندان و… مصرف می‌شوند، قسمتی از نذورات نقدی هم سرمایه‌گذاری می‌شود.
نذورات کل آستان قدس خدمتی دیگر را برای زائران عاشق ارائه می‌دهد و آن بسته‌های کوچک برنج و نمک متبرک از نوع غذای طبخ شده در مهمان‌سرای
امام رضا(ع) است. بسته‌های نبات را نیز در ایام خاص در اختیار زائران امام هشتم(ع) قرار می‌دهد. از خدمات ویژه می‌توان به خدمت «فوق ضریح مطهر» اشاره کرد و به این معنا که در ساعات اولیه صبح، وسایل، پارچه‌ها و البسه زائران از بالای ضریح مطهر، جمع‌آوری شده و در دفتر نذورات واقع در صحن آزادی در اختیار صاحبان آن برای بهره‌مندی از تبرک قرار می‌گیرد.
نذورات کل
آستان قدس رضوی دارای قسمتهای: دبیرخانه که مراسلات ناذران را به عهده دارد، یعنی به افراد خبر می‌دهد که نذر شما دریافت شد و حسابداری که کار حسابرسی وجوه نقد را به عهده دارد و بخش اموال و انبار که حسابهای تمام اموال نذر شده و انبارهایی که نذورات در آن قرار دارد را محاسبه می‌کند. بخش‌های دیگر، بخش نذورات نقدی و غیرنقدی است که شرح آن گذشت.
دفاتر
نذورات در آستان قدس رضوی 16 دفتر به شرح زیر است:
1ـ دفتر
نذورات دارالسرور (رواق دارالسرور)
2ـ گوهرشاد (صحن مسجد جامع گوهرشاد)
3ـ آزادی (صحن آزادی)
4ـ بانوان (رواق دارالسعاده)
5ـ انقلاب (صحن انقلاب اسلامی)
6ـ دارالولایه (رواق دارالولایه)
7ـ دارالاجابه (رواق دارالاجابه)
8ـ مهمانسرا (ورودی مهمانسرا)
9ـ ورودی امام یک (ورودی خیابان امام رضا(ع))
10ـ ورودی شیخ طبرسی (ورودی خیابان طبرسی)
11ـ ورودی شیخ طوسی (ورودی خیابان شیرازی)
12ـ شیخ حرعاملی (ورودی خیابان نواب صفوی)
13ـ دفتر
نذورات دریافت دام (ابتدای زیرگذر خیابان نواب صفوی)
14ـ دفتر
نذورات نقدی دام (ورودی خیابان نواب صفوی)
15ـ گندم کبوتران (ورودی خیابان طبرسی)
16ـ خواجه‌ربیع (بقعه خواجه‌ربیع) 
17 دفتر ورودی باب الجواد
شماره تلفن‌های
نذورات کل آستان قدس: 2002250 ، 2221714 و 2002376 – 0511
آدرس ایمیل:
nozoorat@aqrazavi.org

منبع:سایت آستان قدس رضوی قسمت نذورات


نوشته شده در : شنبه 6 آذر 1389  توسط : عطر حرم .    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.